Blog

Bölme duvar sistemleri nedir?

Bölme duvar sistemleri nedir?

Günümüzde özellikle kurumsal şirketlerin artması ile özel sektör çalışanlarının kurum içindeki sayılarında artışlar meydana gelmiştir. Beyaz yaka olarak da ifade edilen çalışanların bulundukları ortamı en verimli şekilde kullanabilmesi için çeşitli metotlardan faydalanılmaktadır. Bunlardan en fazla tercih edilen sistem ise bölme duvar sistemleri olarak ifade edilmektedir. Önceleri genellikle bu tür yapılar oluşturulurken çimento, tuğla ve kum gibi alt yapı malzemeleri kullanılmaktaydı. Ancak şimdilerde tercih edilen malzemeler alüminyum, cam ve ahşap şeklinde sıralanabilir. İşte bu ve benzeri malzemeler kullanılarak yapılan duvar tasarımları bölme sistemi ifade etmektedir. Bu işlem sonrasında ofis ve bürolarda var olan alanlar verimli şekilde bölünmektedir. Yeni odaların oluşturulması ve aralarını ayırmak amacı ile etkili bir tasarım yöntemi olarak tercih edilmektedir.

Prestik ve kaliteli bir görünüm için bölme duvar sistemleri

21.yüzyıl çalışma ortamları minimal ve oldukça bireysel alanlara dönüştüğünden kişisel oturma alanının bireye özgü olması büyük önem taşımaktadır. Özellikle kreatif ve bilgi işi ile meşgul olan sektörler bu tür modern ve çizgi üstü tasarımları tercih etmektedir. Bölme duvar sistemleri kullanılarak oldukça prestijli ve kaliteli bir görünüm elde edilebilmektedir. Bu sistemle alan bölmenin dışında bütün ortamın sadeleşmesi de mümkün hale gelmektedir. Oldukça şık ve estetik bir görünüm için tercih edilen sistem tasarımı belirli konseptlerle uyumlu olarak farklı şekillerde dizayn edilebilmektedir. Bölme sistemleri ile tamamen kişisel tarz ve konsepti oluşturmak mümkündür. Bölme duvar sistemleri için kullanılan malzemeler çeşitlilikleri ile farklı tasarımlarla kullanılmaktadır. Paneller, alanlar olarak ayrılan alanlarda kişiye özel tasarımlar yapılmaktadır. Bu da mevcut alanın kişiselleştirilmesi açısından oldukça avantajlı sonuçlar doğurmaktadır. Aynı ofis içerisinde farklı ambiyanslar yaratmanın mümkün olduğu bu standart ile değişik vizyon görüntüleri vermek mümkün olmaktadır. Bu durum iş görüşmelerinde, iş ortaklıklarında ve her daim yapılacak olan toplantılarda mükemmel bir izlenim bırakmaktadır.

Bölme duvar sistemleri ile iç mimari tasarımını zirveye çıkarmak mümkündür. Çalışma şekline ve iş potansiyeline bağlı olarak kaliteli işlerin çıkarılması mümkün olmaktadır. Kurumsal firmaların çalışma alanları mümkün mertebe dış çevreye intiba bırakmaktadır. Bu noktada somut ve modern tasarımlarla özellikle şirkete adım atıldığında sade ve koyu duvar bölmelerinin asaleti oldukça çarpıcı bir etki sunmaktadır. Malzemenin neredeyse tamamı alüminyumdan oluşmaktadır. Bu görüntüde renkli ve farklı bir konsept olarak ortaya çıkmaktadır.

Modüler ve ergonomik tasarımda bölme duvar sistemleri

Bu model duvar sistemleri görünüm olarak oldukça estetik görünümün yanında, modüler ve ergonomik özelliklere sahiptir. Üstyapı malzemelerinden yapıldığından, sökülüp takılması daha kolaydır. Bu özelliklere sahip modellerin daha hızlı ve görünüm olarak da daha estetik yapılması, istenildiğinde daha çabuk ve daha az maliyetli olarak düzenin değişmesi gibi avantajları vardır. Ofis içinde tercih edilen bölme duvar sistemleri tadilatın daha kolay gerçekleşmesine imkan tanımaktadır. Kısa zamanda ve az maliyetle işler yapılmaktadır. Ses ve ısı yalıtımı noktasında etkili olan tasarım oldukça ekonomik şekilde gerçekleşmektedir. Ergonomik yapılı olan sistem sayesinde istenilen değişikliklerin yapılması da mümkün olmaktadır. Sistemin modüler yapısı değişikliklerin hızlı biçimde gerçekleşmesine olanak tanımaktadır. Altyapı malzemeleri ile bunu başarmak yeni bir duvar inşa etmekten daha zordur. Dinamik bir ofis kullanımı farklı birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bu sistem sayesinde mekanlara kablolar, borular rahatlıkla girip çıkabilmektedir. Bölme duvar uygulamalarının yapılması sonrasında planlarda değişiklik yapılmasını engellememektedir.

Bölme duvar sistemleri çeşitleri ve avantajları nelerdir?

Hastane, ofis, iş yeri, alışveriş merkezleri gibi yerlerde mekanı işlevsel bir şekilde kullanmak için bölme duvar sistemleri araçlarından yararlanılmaktadır. Farklı çeşitlere sahip olan sistem kullanılacağı yere göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda:

  • Modüler duvar sistemleri,
  • Cam duvar sistemleri,
  • Alçıpan duvar sistemleri iç mekan tasarımlarında tercih edilebilecek farklı yapı türlerini oluşturmaktadır.

Mekanlarda genellikle ihtiyaç tespitinin ardından amaca uygun olan seçeneğin tercih edilmesi sağlanmaktadır. Amaç alanı en verimli biçimde kullanmak ve yönetmektir. Genel olarak bakıldığında ofislerin daha estetik, bağımsız ve işlevsel olduğu göze çarpmaktadır. Bölme duvar sistemleri estetik, şık ve kaliteli görünümünün dışında, alandan ve maliyetten tasarruf sağlamaktadır. Isı ve sese karşı yalıtımlı oluşu en öncelikli tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.Bölme duvar sistemleri işlevsel ve yenilikçi yapısı ile her ortama uyum sağlayabilecek akşamlara sahiptir. Kolay kurulabilir ve aynı şekilde kolaylıkla çıkarılabilir özelliktedir.

 

 

Bir cevap yazın