Blog

İç bölme sistemleri nedir?

İç bölme sistemleri nedir?

Dinamik olarak devam eden iş yaşantısı beraberinde yeni değişiklikleri de getirmiştir. Özellikle son yıllarda yoğunlaşan çalışma ortamları ve ortak kullanım alanları için geliştirilmiş olan iç bölme sistemleri ile hareket alanlarına yeni soluk getirilmiştir. Mimari tarzlarda gidilen bu değişiklikler ile mekanların genel olarak iç yapılarında ihtiyaca uygun değişiklikler oluşturulmuştur. Taşınabilmesi kolay, monte edilebilir ürünler estetik, şık ve alan tasarrufu sağlayan akşamlara sahiptir. Bütünü ile kullanışlı olan bölme sistemleri tercih edildiğinde ekonomik ve görsel açıdan doğru bir tercih yapılmış olur. Oldukça pratik çözümler sunan sitem yapısı itibari ile çözümsel kolaylıklar sunar. Gereksinime bağlı olarak yapı malzemesinde değişiklik gösterebilen sistemde mekanla uyumlu renkler kullanılır. İç mekana uygun şekilde ahşap görünümlü alüminyum şekilleri de tavsiye edilir. Bütün özellikleri ile mimari projelerde ortama değer katmak için tercih edilebilecek sistem kullanımı sayesinde etkili çözümler meydana gelir.

Neden iç bölme sistemleri tercih edilmelidir?

Çimento ve tuğla gibi alt yapı malzemelerinden sıyrılarak alüminyum, ahşap ve cam gibi farklı malzemelerle üst yapıyı oluşturan yeni iç bölme sistemleri ile iş yerleri, ofisler, alışveriş merkezleri gibi alanlarda yeni bölümler oluşturmak mümkündür. Neden tercih edilmelidir? sorusuna verilecek pek çok cevap bulunur. Öncelikle son derece prestijli olan sistem duvarları bölmenin ötesinde alana sade ve estetik bir görünüm de kazandırır. Tasarım noktasında üst çizgide yer alan sistem sayesinde alanın verimli kullanılması mümkün olur. Özellikle iç mimarlar son yıllarda iç mekan tasarımlarında bu tür bölme sistemleri tercih ederek şık ve etkili bir ambiyans görüntüsü yakalamaya çalışmaktadır. Bu tercih ile sınırsız dizayn alternatifi de beraberinde oluşmaktadır. Bölme sistemleri sayesinde özellikle ofislerde tarzı yansıtmak daha kolaydır.

İç bölme sistemleri ile çalışma şeklinizi yansıtın

Kullanılan malzemelere bakıldığında tasarım çeşitliliğini yakından görmek mümkündür. Farklı şekillerde ayrılmış olan panel ve odalar departmanlara yönelik olarak değişik biçimdeler dizayn edilebilir. Konsept seçimi tamamen firmanın tercihine göre belirlenir. Bu seçimi etkileyen faktörler ise şüphesiz ki iş kolu, sektör, çalışma ortamıdır. Ofislerin iç mekan tasarımları her daim büyük ölçüde önem taşır. Bakıldığında müşterilerin karşılandığı ve genel toplantıların yapıldığı alanların iş yerinin vizyonunu yansıttığı düşünülür. Dışarıdan gelen müşteriler ve iş ortakları gibi kişilerin ofisi modern çizgilerle oluşturulmuş ve üst düzey bicide tasarlanmış biçimde görmesi ciddi şekilde artı puan getirmektedir. İç bölme sistemleri sayesinde iç mimari sanatının tasarımı da işyerlerine direkt olarak yansır. Bakıldığında çalışma tarzı ve ürün kaliteleri sayesinde dışarıya verilen mesajlar vardır. Ofis ortamına gelindiğinde bu manzara ile karşılaşılması halinde ciddiye alınma olasılığı artar. Kurumsal şirketlerde iç mekan dizaynı, mimarisi ve tasarımı iş koluna ve yapılan işe bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Modüler ve ergonomik tasarımlar arasında iç bölme sistemlerinin avantajları

Modüler ve ergonomik olan iç bölme sistemleri tercih edilme sebebidir. Üstyapı malzemeleri kullanılarak yapılan sistem kurulması ve kullanılması kolaydır. İstenilen yapının hızla ve estetik bir biçimde yapılmasına olanak tanır. İstenildiği zaman düzenin değiştirilmesi kolaydır. Genel olarak firmalara bakıldığında ofis içerisinde yapılacak olan tadilatların az zamanda ve az ücretle yapılmasını ister. Genel maliyet tablosunda uzun süreli tadilat işleri ve sonrasındaki temizlik işlerinden bahsedilir. Ancak bölme sistemleri bu gibi yükleri beraberinde getirmez. Ergonomik oluşuyla farklı malzemeler kullanılır ve ısı, ses yalıtımı yapılması kolay olur. Modüler yapılı iç bölme sistemleri değişikliklere karşı hemen adapte olunabilecek mekanizmaya sahiptir. Sıfırdan bir duvar inşa etmek yerine sabit olmayan bir ofis tasarlamak daha avantajlı olur. Sistem ile ayrılan mekanlar kablo ve boruların kolaylıkla girip çıkmasına da imkan tanır. Bu tür yapılarda değişiklik olması durumu da her daim kolaylıkla aşılabilecek küçük detaylar içerir.

Özellikleri bakımından iç bölme sistemleri

Günümüzde iç mekan tasarım projelerinde en fazla tercih edilen iç bölme sistemleri genel olarak şık, rahat kullanımı nedeni ile tercih edilmektedir. Alanın verimli kullanılması, bir aradayken bireysel alanlara sahip olunması, performansı arttırıcı özelliklere sahip olması tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır. Kullanıcılarının daha kullanılabilir alanlara sahip olmasını amaçlayan sistemde zengin alternatifler bulunmaktadır. Kullanışlı ve dinamik yapısı ile ayrılmış bölümlerle ses ve ısı yalıtımı konusunda etkili çözümler sunmaktadır. Yüzey kullanımında seçenekleri ortadan kaldıran ve her türlü mimari tasarıma uyum sağlayan uygulamaları ile yaratıcı çözümler sunmaktadır. Doğal ahşap kaplamaları, akustik panelleri, metal yüzeyleri ile farklı malzeme seçenekleri sunulmaktadır.

Bir cevap yazın