Blog

Panel Bölme Duvar

Duvar Paneller Hakkında

Günümüzde çalışma alanları ofisler olan insanlar için belli alanların etkili bir şekilde kullanılması önemlidir. Aynı is alanında farklı bölümleri paylaşan is ortaklarının farklı konularda mesai harcamaları nedeniyle alan olarak ayrılmaları gerekebilir. Bu durumlarda şirket sahipleri tarafından ilk olarak duvar bölme sistemlerinden olan panel bölme duvar sistemleri dikkat çekmektedir. Bu konuda işinin ehli olan ve tecrübe sahibi firmalar ile çalışmak önemlidir. Nitekim belli bir bilgi ve deneyim gerektiren kurulum aşaması ileride çalışma ortamında is kazası vb aksaklıklar yaşanmaması adına önemlidir.

Panel Bölme Duvar Türleri

Yukarıda duvar paneller konusuna kısa bir şekilde deginilmistir.  Şimdi bu sistemlerin genel özellikleri incelenerek genel hükme erisilmeye çalışilacaktır. Panel bölme duvar sistemleri kullanılan maddeler itibariyle ayrıdır. Bunlar iyiye ayrılır.

  1. Alçı panel kullanılarak yapılan panel duvarlar: Alçı kullanılarak üretilen , beyaz ve farklı renklerde olabilen 6-18 mm en ile 120 cm boy uzunluğu sahip olan levha sistemidir. Standart alçı , suya ve ateşe dayanıklı olanları olarak iki tipi bulunur. Duvar ve tavan kaplaması ile bolme duvar ve dekorasyon işi için kullanılır. Alçı levha alçı panel duvarı yapımında kullanılır. Delikli köşe profil başta olmak üzere, C ve U duvar ve tavan profil çeşitleri ile yalıtılmış duvar kaplamasinda , tavan kaplaması işleminde kullanılır. Alçı paneller beton levhalara oranla daha hafif ancak sağlam olan modellerdir.
  2. Beton levhalar kullanılarak yapılan panel duvar sistemleri: Beton , çimento şerbeti ile çelik donati kullanılarak fabrikada üretilen levhalardir. Düşey ve yatay duvar panelleri, duvar panoları ve taşıyıcı düşey duvar panelleri bulunur. Kullanım alanları ise bolme duvar, geçici yapı, ahir ve çiftlikler, az katlı yapılarda, tarımsal yapılarda kullanılır. Beton levhaların üretiminde kullanılan ve taşıyıcı çelik kolonlara beton levhalar denilir. L, U , T, I profiller bulunur. Köprü ve otoyollar, çelik çatılar, beton panelli duvarlara kullanılır. Beton levhalarla yapılan duvar sistemlerinin diklik kontrolü yapılır. Beton levhalar yapılara düzgün bir şekilde sabitlenerek birleşim yapılır. Ayrıca birleşim yerleri çimento ve diğer malzeme yardımıyla eksiksiz bir şekilde sivanmali ve uygun duvar kaplamalar kullanılmalıdır. Montaj esnasında , gonye, testere, tutkal malasi, rende , baut ve kanal açıcı ile lastik tokmak kullanılır.

Duvar Panel Avantaji

Ofisler başta olmak üzere inşaat sektöründe çok tercih edilen yöntemlerin başında duvar paneller gelir. Panel bolme duvar şu avantajları sağlamaktadır.

  • Aile bireyleri için ve çalışma ortamını paylaşan iş arkadaşları için güvenli bir ortam,
  • Hem maliyeti hem de sonrasinda yalıtım ile kazanılan avantaj büyüktür,
  • Oksijen yetersizliği ve hava kurulduğu gibi sorunlar bulunmaz, dolayısıyla sağlıklı ortam sunar,
  • Ana ve yan etken maddeleri insan sağlığına zararli değildir, yanıcı madde icermez.
  • Hızlı ve güvenli kurulumu mümkün olup, istenilen renk ve şekilde bağlanabilir, iki yıl garantisi mevcuttur.

 

 

Bir cevap yazın